Jak naučit děti na příkrmy

Většina maminek má to štěstí, že se jim děti ihned po narození přisají k prsu a pijí mateřské mléko. V těhotenství to nikdo moc neřeší, co by bylo kdyby, každopádně v porodnici jsou připraveni i na možnost, že matka mléko mít nebude nebo při kojení nastanou komplikace.

Jak a kdy začít přikrmovat, když kojím

Jestliže s kojením nemáte žádné problémy, pak se příkrmy doporučují nejdříve až v půl roce života dítěte. Mateřské mléko totiž miminku poskytuje veškeré živiny, které potřebuje, takže není nutné do něj „cpát“ cokoli navíc. Předčasné podávání jiné strany může zapříčinit zastavení kojení, což je nejen nepříjemné, protože budete nuceni mléko kupovat, ale zároveň se dobrovolně připravíte o úžasně strávené intimní chvíle s vaším drobečkem. 

V 6 měsících tedy přichází období, kdy se musíte naučit každé odpoledne kromě vlastního oběda připravovat i stravu pro svého potomka. Jistě se setkáte s názory matek, které se vás zeptají, proč by příkrmy měly připravovat doma, když je mohou koupit. Samozřejmě je to jedna z možností, ale pro dítě je mnohem lepší, když ho budete krmit něčím, co je doma připravené a máte tak přesný přehled, co jídlo obsahuje, aniž byste museli číst etikety.

Hlavním pravidlem při dokrmování je posloupnost. Každé dítě je jiné, každému bude chutnat strava jiná, a stejně tak každé může být alergické na zcela jiné potraviny. Musíte tedy postupně zjišťovat, která zelenina dětem nevadí a která jim naopak vadí až moc. Nejčastější zelenina pro začátek bývá mrkev, dýně nebo řepa. Ať už si vyberete cokoli, tuto stranu podávejte alespoň tři dny, než ji změníte. Dítě si postupně bude zvykat na chuť jídel. Po vyzkoušení alespoň 3 – 4 druhů zeleniny, je začněte navzájem kombinovat. Veškerá strava pro děti se připravuje bez dochucování, pokud tedy máte pocit, že dítěti nebude chutnat, můžete přidat trošku másla, které dodá pokrmu zcela jinou chuť. Jestliže máte příkrm moc hustý, přidejte trošku kojenecké vody, nikdy nevyužívejte běžnou kohoutkovou vodu.

I s nastavením příkrmů se však kojení doporučuje přibližně do 2 let dítěte. Pokud si však budete přát další miminko, občas budete muset kojení ukončit dříve, protože z více jak 90 % je kojení dobrá antikoncepce, neplatí to však vždy a u každé ženy!

Jak a kdy začít přikrmovat, když nekojím

Pokud nekojíte, máte vše mnohem obtížnější. Když má dítě hlad, musíte mléko vždy připravit, zatímco kojící matky jen vytáhnou prso a vše mají připravené. Musíte také věnovat pozornost mléku, které dítěti dáváte, aby obsahovalo všechny potřebné živiny. S příkrmy se pak doporučuje začít již ve 4 měsíci života dítěte. Příkrmy můžete kombinovat s mlékem nebo kaší, na trhu je k dispozici všeho dostatek.

Pravidla pro krmení dítěte

  • Trpělivost – na dítě nikdy nechvátejte. Buďte ohleduplní, jedná se o dítě, které dosud se lžičkou nemělo žádný vztah, takže nebudou ihned vědět, co s ní mají dělat a jak správně jídlo ze lžičky sebrat a přenést do žaludku.
  • Ohleduplnost – neposlouchejte rady od ostatních, kdy je vaše dítě syté. Vy jste mámy a stejně tak vy nejlépe poznáte, kdy už má vaše dítě dost. Pokud si tedy myslíte, že to stačí, přestaňte a za chvilku můžete zkusit pokračovat.
  • Klid – dítě potřebuje na krmení vždy klid, pokud kolem sebe bude mít rozruch, bude zvědavě koupat všude kolem sebe a jídlu nebude věnovat pozornost. Jedná se o stejné pravidlo, které musíte dodržovat i při kojení.
  • Hygiena – se stolováním neodmyslitelně také patří správná hygiena. Mytí rukou celkově je v prostředí dítěte nezbytné, musíte však věnovat pozornost i nádobí, které na stravování používáte. Měli byste mít oddělené mycí prostředky, které slouží výhradně pouze na dětské nádobí a lahvičky, stejně tak i odkladovou plochu, která je čistá a nemohou se na ni usazovat nečistoty.
  • Příprava – při absenci zubů budete jednoznačně první pokrmy mixovat. Postupně přistupujte na pouhé rozmačkání stravy, aby si děti navykly žužlání. Nedávejte jim příliš velké kousky, ale také se nemusíte bát, že rozmačkané brambory nezvládnou zpracovat mezi dásní. 
  • Skladování – příprava jídla bývá občas zdlouhavý proces a jídla máte většinou více, než je dítě schopné sníst. Pokud si tedy chcete odložit jídlo na později, vždy to udělejte ještě předtím, než začnete krmit, jestliže budete dítě krmit a až poté skladovat, jídlo se může zkazit. Proto je nezbytné stravu před krmením ochutnat, zda je dobrá, zjistíte také, zda není potrava příliš horká nebo naopak studená.
  • Dávky – příkrmy nefungují na principu, že padne 6 měsíc a vy přestanete ze dne na den kojit a dítě budete cpát několikrát za den. Začněte pouze obědem v menších dávkám. Smyslem je, aby si dítě navyklo i na jiné jídlo, než je mléko. Ostatní jídla přidávejte až postupně, stejně tak i postupně zvyšujte porci.
  • Pitný režim – nezapomeňte také na pití. Kojení je rozděleno na dvě části. Počáteční mléko, které matka kojí je vždy na žízeň, neobsahuje ještě potřebné živiny, takže miminku slouží pouze jako tekutina. Obzvláště v horkých dnech se tak stává, že děti jsou u prsa častěji, není to však tak, že pořád jedí. Po vysátí počátečního mléka teprve dítě začíná jíst. Pokud tedy najedete na příkrmy, dodáváte svému dítěti pouze stravu, která neobsahuje žádné tekutiny.
  • Lžička – některé děti jsou natolik vnímavé, že brzy pochopí, jak lžička funguje a jak ji mají dávat do pusinky. Není tak nutné, abyste je do roku jen krmili, nechte je, aby se zkusili najíst samostatně, zatímco budete sedět vedle.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *